Kupujete živočíšne produkty? Máte ruky od krvi - rozhovor s Tomášom Poppom

(úryvok z rozhovoru)
Prečo by sme mali chrániť zvieratá? Prečo sa vôbec zaujímať o ich utrpenie? Kritici často používajú argument, že zviera je nižší level, a nechápu, prečo sú ochrancovia schopní viac chrániť zvieratá ako človeka. Tvrdia, že na svete trpí množstvo ľudí, tak čo tam po zvieratách.
Jednoducho sa posúvajú hranice toho, čo človek dokáže zahrnúť do svojho etického rámca. Kedysi ľudia chránili len svoju najbližšiu rodinu, neskôr do toho zahrnuli aj širšie skupiny zo svojho okolia. Je len logické, že postupom času do toho pribudli aj iné živé tvory, teda zvieratá. Dokážu predsa prežívať obrovskú škálu pocitov ako ľudia - bolesť, radosť, smútok, strach a tak ďalej. V tomto medzi ľuďmi a zvieratami nie je prakticky žiadny rozdiel.
Gándhí hovoril, že kultúru národa je možné spoznať podľa toho, ako sa človek správa k zvieratám. Ak sa nedokážeme postarať o tých najslabších, je to len malý krôčik k tomu, aby sme sa časom nedokázali postarať ani o ľudí. Ľudia, ktorí ochraňujú zvieratá, majú totiž isté cítenie aj s ľuďmi.
Univerzálne to neplatí.
Nevravím, že je to tak vždy, existujú aj ľudia, ktorí milujú len zvieratá a ľudia sú im ukradnutí. Takouto skupinou občas bývajú majitelia a ochrancovia mačiek. Mnohí z nich sú veľmi vyhranení a ide im len o mačky, o nikoho iného. Sú však v menšine a v zásade platí, že kto má rád zvieratá, má rád aj ľudí. Utrpenie ako utrpenie, tieto veci sú prepojené.
Čo argument, že sa nevieme postarať ani o všetkých ľudí, tak načo mrhať prostriedkami a časom na zvieratá?
To je zlý pohľad. Každý sa venuje niečomu - niekto pomáha ľuďom, iný zase zvieratám. Jedno nevylučuje druhé. To, čo hovoríte, je však často obranná reakcia ľudí, ktorí majú pocit, že im chceme hovoriť do toho, ako sa majú správať.
Z čoho tá obranná reakcia vyplýva?
Ľudia sa často cítia ohrození, pretože v nich vyvolávame pocit, že niečo robia zle. Siahame im na pohodlie, ukazujeme, kde robia chybu, a teda naznačujeme, že práve ich vinou zvieratá trpia. Pre ľudí je to nepríjemné a tak to vytesnia s tým, že si vymyslia nejaké barličky a pseudoargumenty, že zvieratá chrániť netreba. Ďalším efektom je vznik averzie voči ochrancom. Človek si jednoducho nechce pripustiť, že má - obrazne povedané - ruky od krvi.
A má?
Bohužiaľ, v podstate je to pravda. Každý, kto nakupuje živočíšne produkty, sa podieľa na utrpení zvierat. Svojím rozhodnutím dáva najavo, že podmienky, za akých sa tie zvieratá chovajú, sú v poriadku. Spotrebitelia majú v rukách pomerne veľkú zbraň, ako znížiť to utrpenie.