Matej Jurenka: Žiadne výhovorky, žiadne sebaklamy, zatváranie si očí

Matej Jurenka: Žiadne výhovorky, žiadne sebaklamy, zatváranie si očí

Mojim posolstvom je, aby si ľudia uvedomili samých seba ako súčasť jedného veľkého celku, súčasť prírody a vesmíru. Cez tento pocit jednoty môžu pochopiť nádheru svojho života. V súčasnosti však mnohí ľudia viac berú ako dávajú, ničia Matku Zem a tým pádom ničia samých seba.

Joga z človeka urobí silnú individualitu s vierou vo vlastné schopnosti a ako takej už človeku nemôže byt všetko jedno.  Žiadne výhovorky, žiadne sebaklamy, zatváranie si očí, či spoliehanie sa na druhých… je iba na nás, aby sme zmenili to, čo sa dá a začali od seba.

Povedal v rozhovore pre Kruh života Matej Jurenka, učiteľ a majster jogy, šamanský liečiteľ a dlhoročný vegán.

Kedy a kde sa zrodilo tvoje rozhodnutie venovať sa naplno joge? 

Moje rozhodnutie naplno sa venovať joge sa zrodilo v mojom 22.roku (teraz mam 31), keď som mal u kamaráta na chate veľmi živý sen, v ktorom som videl samého seba sedieť s prekríženými nohami. Vtedy som ešte nevedel, že ide o jogu. Na druhy deň som si to začal zisťovať, dostal som sa k par knižkám a odvtedy to začalo.

Ľudia sa joge venujú z rôznych príčin –  pre niekoho je to spôsob ako si zlepšiť telesné zdravie, pre iných je to cesta k vyššiemu poznaniu, či životná filozofia.  Vedel by si povedať, ktorá stránka jogy oslovila  teba?  Čo bolo tým prvotným impulzom, kedy si si povedal – joga je pre mňa to pravé?

Oslovil ma najmä aspekt silnej vole, ktorá je pre cvičenie jogy nevyhnutná. Ako som postupne zisťoval, čo vlastne joga je, uvedomoval som si, že bez silnej vôle ďaleko nedôjdem. A keďže som mal práve obdobie, kedy som silnú vôľu potreboval viac než dosť, cvičenie jogy bolo pre mňa nie len výzvou, ale aj riešením.

Svoje detstvo a mladosť si prežil na Slovensku, v Bratislave. Rozhodnutie venovať sa naplno joge  ťa však zaviedlo do rôznych kútov sveta (India, Malajzia, Singapur, Japonsko, Čína, Thajsko a Kambodža) a v súčasnosti väčšiu časť roku žiješ v čínskom Šanghaji. Ako sa ti žije v novom prostredí? Je Ázia vhodnejšie mieste pre človeka, ktorý sa chce venovať joge?

Čo sa tyká cvičenia jogy, joga sa dá cvičiť kdekoľvek na svete. V Šanghaji pôsobím aj preto, lebo sa tu ako učiteľ jogy uživím a dokonca si nejaké peniaze aj odložím. Skúšal som učiť aj na Slovensku, ale okrem toho, že som nemal žiadne peniaze, tak ešte som musel vybavovať milión všelijakých papierov a keď prišla ponuka zo Šanghaja, tak som neváhal. Čo sa týka Ázie, ľudia sú tu viac prepojení s duchovnými energiami.

Na západ prichádza joga v najrôznejších podobách. Niektoré smery sa prezentujú ako veľmi trendové druhy fitnessu, niečo na spôsob aerobicu s orientálnym image. Tradicionalisti poukazujú na to, že to so skutočnou jogou nemá nič spoločné. Ako sa na súčasnú vlnu popularity jogy na západe pozeráš ty?

Biznismeni sa na joge snažia zarobiť, avšak ak je joga zameraná iba na zisk, stratí na kvalite…a nakoniec to ľudia, čo zaplatili tie peniaze, aj tak zistia. Takže rada biznismenom: ak chcete zarobiť rýchlo veľké peniaze, určite si jogu ako prostriedok k tomu nevyberte.

Joga je trend, hej, ale pod nálepkou “joga” sa skrýva aj kopa všeličoho, čo s jogou nemá nič spoločné. Ale našťastie sú tu aj nejakí majstri, ktorí cvičia naozajstnú jogu a vďaka nim prežíva tá “skutočná” joga.

Akým spôsobom majú podľa teba ľudia postupovať, keď si chcú vybrať dobrú školu jogy, alebo dobrého učiteľa? Aké kritéria majú zohľadňovať?

V prvom rade si zistiť čo najviac o danom učiteľovi, ktorý bude viesť hodiny…ako dlho cvičí, kde sa učil, aký ma prístup k žiakom. Pri príchode do jogovej školy by mali mať ľudia pocit uvoľnenosti a pokoja.

Čo môže dať joga pracujúcemu človeku s rodinou, ktorý si na ňu nájde čas tak 4 hodiny do týždňa?

Zdravšie telo, lepšiu pamäť, emocionálnu vyrovnanosť, lepšie porozumenie životu v sebe a naokolo.

Je podľa teba možné učiť sa jogu z kníh?

Dá sa aj z kníh, ale najlepšie je mať učiteľa. Ja som sa napríklad dosť inšpiroval ruskou školou, v súčasnosti sa už nechávam viest vyššími energiami.

Pred istým časom existovali na Slovensku iniciatívy, ktorých cieľom bolo zaviesť cvičenie jogy na školách. Narazili však na silný odpor katolíckej cirkvi, ktorá varovala, že joga nie je iba nevinné telesné cvičenie, ale je hlbšie prepojená s východným náboženstvom. Ako to vnímaš ty? Je nerozlučnou súčasťou jogy aj náboženstvo, nejaké konkrétne vierovyznanie?

Celá tá nedôvera k joge na Slovensku pramení asi z toho, že joga pochádza z Indie. Pri praktikovaní vôbec netreba nasledovať žiadne náboženstvo, joga je o slobode ducha, o zdravom tele a bystrej mysli, nie o nasledovaní nejakého náboženstva.

Na svojich videách ukazuješ veľmi náročné až krkolomné telesné pozície, ktoré bežný cvičiaci, ktorý sa nevenuje joge naplno, prakticky nemá možnosť zvládnuť. Aký je zmysel týchto extrémne náročných cvičení? Slúžia ešte telesnému zdraviu?   

Zmysel týchto náročných pozícii je posúvanie ľudských možnosti…samozrejme, že slúžia telesnému zdraviu, keďže stimulujú vitálne energie v našom tele. Pre mňa vyjadrujú môj prirodzený jogový vývoj.

Pri svojom pôsobení, ako učiteľ jogy, zdôrazňuješ aj potrebu angažovanosti v oblasti sociálnych a ekologických výziev, pred ktorými stojí ľudstvo. Ako sa konkrétne podľa teba môže prejavovať táto angažovanosť? Aké praktické posolstvo sa snažíš odovzdať svojim žiakom?  

Mojim posolstvom je, aby si ľudia uvedomili samých seba ako súčasť jedného veľkého celku, súčasť prírody a vesmíru. Cez tento pocit jednoty môžu pochopiť nádheru svojho života. V súčasnosti však mnohí ľudia viac berú ako dávajú, ničia Matku Zem a tým pádom ničia samých seba.

Joga z človeka urobí silnú individualitu s vierou vo vlastné schopnosti a ako takej už človeku nemôže byt všetko jedno. Žiadne výhovorky, žiadne sebaklamy, zatváranie si očí, či spoliehanie sa na druhých… je iba na nás, aby sme zmenili to, čo sa dá a začali od seba.

Si presvedčený, že každá zmena v sociálnej či environmentálnej oblasti začína zmenou ľudského vnútra a prácou na sebe samom?

Jednoznačne.

Okrem jogy sa venuješ aj šamanským tradíciám a prírodnému liečiteľstvu. Mohol by si krátko priblížiť, čo si možno predstaviť pod pojmom „šamanská“ tradícia?

Šamanizmus je duchovný smer, ktorý učí o prepojení medzi človekom a silami prírody. Vierou šamanizmu je, že všetko v prírode má svoju dušu, ktorou môže komunikovať s inými dušami alebo duchmi. Slovo “duch” v tomto prípade vyjadruje duchovnú podstatu každej bytosti. Ľudia, zvieratá, rastliny, kamene alebo aj voda majú svoje duše. Šaman je osoba, ktorá sa dokáže na tieto duše nakontaktovať a následne s nimi aj komunikovať, hlavne za účelom výkladu reality a za účelom liečenia.  

Na Slovensku mame tiež tradície či zvyky, súvisiace so šamanizmom, ako napríklad fašiangy, dožinky, pálenie moreny, pribíjanie podkovy na prah či dvere domu.

Ako vyzerá prepojenie šamanizmu a jogy?

Joga sa zaoberá vzťahom medzi vedomím, telom a dušou a šamanizmus je  o prepojení duší… preto vidím šamanizmus ako spestrenie, rozšírenie jogy. Taktiež si myslím, že jogín je z hľadiska vyrovnanosti svojej osobnosti veľmi vhodným šamanským adeptom.  

Narodil si sa a vyrastal si na Slovensku, kde sa väčšina ľudí hlási ku kresťanskému vierovyznaniu. Oslovilo ťa na tvojej duchovnej ceste aj niečo z kresťanskej tradície?

Kresťanská tradícia ma veľmi oslovuje, často sa napájam na Kristovu energiu, ktorou je bezpodmienečná, ničím neohraničená čistá láska. 

Môžeš priblížiť, ako vyzerá bežný deň učiteľa jogy? Koľko hodín denne cvičíš, aký máš denný program?

Vstávam zhruba 6:30, potom nasleduje ranná hygiena - studená sprcha, preplach nosných dutín (neti), pitie ranného moču (amaroli), umývanie zubov. Potom asany, pranajama, krije, meditácia cca ďalšie 2 hodiny. Potom sa naraňajkujem (som vegán). Potom idem do štúdia, kde učím zhruba 4 - 5 hodín denne. Medzitým si čítam knihu alebo používam internet. Mobilný telefón ani TV príjmač nemám. Večer idem spať obvykle okolo 22:30. Minimálne dvakrát týždenne usporadúvam šamanské ceremónie, kde hrám na bubon a spievam piesne. Špeciálny režim mám aj pri splne mesiaca, či iných väčších planetárnych javoch.

Aký je hlavný dôvod tvojho vegánského stravovania? Súvisí to s jogovou cestou, alebo je za tým širšie vnímaná etika úcty k druhému životu?

Aj jogová cesta, aj úcta a rešpekt k druhému životu. Keď som sa stal vegetariánom a neskôr vegánom, cítil som, že sa mi dosť uľavilo. Celkovo som sa cítil ľahšie a začal som zvládať aj náročnejšie pozície. Dosť ma ovplyvnili aj niektoré dokumenty, ako napríklad: Earthlings.

Máš popri joge čas aj na partnerské vzťahy? Plánuješ si založiť rodinu?

Nemám žiadne plány, beriem to ako to príde. Na veci, ktoré sú pre mňa dôležité, si však vždy dokážem nájsť čas.

Chceš sa joge venovať profesionálne aj v budúcnosti?

Joga je moja životná cesta a verím, že sa jej budem venovať do konca života…a či sa jej budem venovať aj profesionálne? Rád by som si na svoj život zarábal tým, čo najlepšie ovládam a to je joga. Ale nechcem byť otrok svojej práce. Občas sa utiahnem do “úzadia” aj na pár mesiacov a venujem sa hlavne sebe. Keď sa potom vrátim späť medzi ľudí, môžem sa s nimi podeliť o nové veci a nové poznanie.

Premýšľaš niekedy o tom, že by si sa vrátil na Slovensko?

Priznám sa, že dosť o tom v poslednej dobe rozmýšľam, ale momentálne mi viac vyhovuje cestovanie. Doma sa cítim všade.

Ďakujem za rozhovor.

- otázky kládol Matúš Ritomský

- Viac informácií o Matejovi sa dozviete na stránke: http://www.jurenka-yoga.sk/


Matej Jurenka je zakladateľom systému “Shrivatsa Yoga” - metódy na uvedomenie si plného ľudského potenciálu. Narodil v Bratislave na Slovensku. S jogou sa zoznámil v roku 2000, keď sa mu do ruky dostala kniha o hatha joge, ktorá ho veľmi zaujala. Roky 2004 - 2006 strávil v Indii, kde žil a intenzívne sa venoval štúdiu hatha a ashtanga jogy. V roku 2004 začal učiť hatha jogu v malej indickej dedinke zvanej Querim. Neskôr pôsobil a poriadal jogové semináre a workshopy v krajinách ako Malajzia, Singapur, Španielsko, Japonsko, Čína, Thajsko a Kambodža. Jeho učiteľom jogy je sadhu z línie Naga Babas, Raghuwar Giri, ktorý momentálne žije v malom chráme zasvätenom hindickému bohovi Shivovi v Jabalpure v Indii. Matej získal svoje učiteľské certifikáty v rokoch 2005 - 2006 v indickom meste bohatom na jogovú tradíciu - Mysore.

Matej je certifikovaným učiteľom ashtanga jogy zo školy Pranama Yogadhama a klasickej hatha jogy zo školy Yoga India, ktorú vedie jogový majster Bharat Shetty. Okrem Iyengara mala na jeho jogovú cestu najväčší vplyv Bihar Yoga.

Matej je hlboko veriaci v liečivú silu Matky Zeme, v sociálnu spravodlivosť, nenásilie, v ekologické a enviromentálne riešenia. Je študentom prírodných vied, akou je napríklad Ayurveda a taktiež sleduje dlhoročnú vegetariánsku (vegánsku) diétu. Momentálne precvičuje najpokročilejší stupeň Hatha Vinyasa jogy a okrem jogy sa venuje štúdiu šamanských tradícii a šamanskému liečiteľstvu.