Pútnici s ľahkým srdcom
Turistika. Slovo, ktoré znamená málo a je rovnako bez obsahu ako slovo svet. TOUR - francúzsky cesta okolo niečoho, prechádzka i vychádzka, ale tiež veža, otáčka, obrat, koleso, obvod, objem, okruh, povaha, príčesok, brucháč, tlsťoch. Mnoho významov, mnoho je i turistík a turistov. Dlhá rada od tých, na ktorých leží duch tiaže, mamonu a neslobody až po ľahkonohých vtáčikov.
Tých prvých neľutuj. Svoj žarnov si ešte platia: predali svoju neschopnosť postarať sa o seba cestovným kanceláriám. Nešťastníci
Trest si odpykávajú hneď. Lietajú s nimi v kovových bedniach po celom svete a sekundy ich poháňajú z letísk do hotelov a z hotelov k letiskám. Iní sa nechávajú voziť v plávajúcich bedniach, alebo v slnkom rozpálených autokaroch. Jedno majú spoločné: vracajú sa domov nie veľmi osviežení, s pocitom, akoby zmiešali lahodné raňajky, obed a večeru v jednom koryte a brečku naraz vypili. Odvážnejší brucháči nasadajú do svojich, výbušnými motormi poháňaných, páchnucich strojov. Duch ťažoby potom na nich sedí od začiatku do konca. Hory nad nimi svietia na slnku, lesy na úbočiach sa prevaľujú vo voňavých vetroch ako morské lúky, ale márne lákajú, asfalt pripútava, nepustí a sťahuje k zemi. To nie sú praví pútnici, podriadili sa hmote.
Potom sú tu vodní turisti, cyklisti, horolezci. Nádherní pútnici, ale ani oni nemôžu ísť všade. Ich duch voľne vanie, ale telo je pripútané k vodám a loďkám, cestám a kolesám, skalám a lanám. Nie sú ľahkí, viem to, patril som medzi nich. Cestovateľské, prírodovedecké a vysokohorské expedície už dnes nie sú putovaním. Tony železa, povinností, jedál a zodpovednosti znemožňujú ľahkosť a radosť.
Mnoho druhov turistov som vynechal, veď stále platia slová starého Irenea zo Symrny o tom, že „Boh určite nie je taký chudobný, aby každému pútnikovi nemohol požičať jeho vlastnú dušu“. Budem však písať o najľahších pútnikoch. O šľachte, často chudobnej a divokej, medzi turistami. O vtákoch medzi pútnikmi. O tých, ktorí sú ešte dnes schopní vydať sa na cestu do neznámych hôr a lesov iba s tým, čo odnesú, bez obáv ako skončí deň a aké budú tie ďalšie. Putujú v slnku a daždi, o samote alebo v spoločnosti, ľahko, bez starostí. Chudoba - najväčšia sloboda. Podávajú si tak ruky s dávnymi bratmi, ktorí v umbrijskom slnku, thébskych pieskoch alebo tibetských vetroch chodili iba s čistou mysľou, žobráckou miskou a špagátom okolo bedier. Je to prastaré vábenie. Už pred tisíckami rokov sa kvôli nemu vydávali ľudia do púští, do najchudobnejších a najslobodnejších krajov.
U nás nie je možné chodiť do púští. Tí, o ktorých píšem chodia do hôr a lesov. Skupina chlapcov a dievčat. Väčšinu krajov prejdú iba raz. Kam prídu tam si ľahnú, kde sa im páči, tam ostanú dlhšie. Čo nájdu, to zjedia, stany väčšinou nenosia. Mnoho ľudí by takáto existenčná neistota zahubila, ale im prospieva. Neistota zachováva duševnú pružnosť a jas. Nevedia aký je deň ani hodina, chorobami trpia zriedkavo, ak zmoknú, neskôr uschnú. Je to jednoduché. Sú odkázaní sami na seba a ich pýchou je rovnováha medzi mnohodennou sebestačnosťou a čo najľahším batohom. Dodáva to sebavedomie a pútnici sa môžu odvážiť aj do odľahlých krajov, kam ťažoba a pohodlie, opatrnosť a pahltnosť, ostatných turistov nepustia. Dlho sa však treba učiť ako zmieriť sebestačnosť a ľahkosť
Je to však nevyhnutné, pretože iba pri ľahkom batohu môže duša opustiť telo a poletovať nad ním vo vetre a v radosti, ktorá je zmyslom ľahkých, ďalekých ciest. Duch najlepšie lieta po horách, ak je ruksak tak ľahký, že ho unesieš na jednom ramene.
Mnoho užitočných vlastností učí putovanie. Skromnosť. Nezávislosť. Vytrvalosť. Prekonanie strachu, skleslosti tela aj ducha. Úctu k zemi aj domorodcom. Poznanie kraja tak dôkladne, ako keď mravec ohmatáva tykadlami. Pri putovaní sa nádherne spomalí čas, rozloží sa na okamihy, žiješ v inom rozmere. Tvár mi doteraz žiari. Stále sa mi zdá, že krásu putovania popisujem iba matne a vlažne. Ostáva však posledná, najvyššia karta. Čo je na putovaní najopojnejšie ? Sloboda
Uchvacujúci prúd slobody, od sladkého ranného nadýchnutia až po večerné zaspávanie. Cesta Ti dá slobodu !
Neznáme pohorie. Sedíš na holom hrebeni, pofukuje striebristý vietor. Samota je úplná, sú také pohoria. Kam sa vydáš ? Nikde pre teba nie je prichystané lôžko, nie je objednané jedlo. Predsa však vieš, že sa vždy vyspíš a ani od hladu nezomrieš. Na ktorú stranu pôjdeš ? Môžeš ísť kdekoľvek, si slobodný. Zablúdiť nemôžeš, kam prídeš, tam je tvoj cieľ. Z lesov vanie chlad, kdesi v nich je tvoja dnešná posteľ, je tam i voda, ktorej sa napiješ. Vstaneš, ako zviera chytíš vietor nosom. Potom príde okamžik slobody, ktorý sa nedá zaplatiť, priletí ako šíp. Náhle vieš kam pôjdeš. Neznámo pred tebou, neznámo za tebou, sladká, nebeská sekunda slobody
Miroslav Nevrlý, Karpatské Hry
Komentáre
nenavist
ako moze byt v krasnej myslienke tolko nenavisti? ” Odvážnejší brucháči nasadajú do svojich, výbušnými motormi poháňaných, páchnucich strojov.” Je to len vynatok, ktory odraza podvedomu agresiu. Suhlasim s nosnymi ideami, ale je potrebne pochopit, ze kazdy z nas kraca cestou poznania. Nie je spravne urobit striktnu deliacu ciaru - my a ti zli oni. Pretoze na tejto planete sme vsetci spolu bratmi a sestrami. Je potrebne snazit sa vzdelavat druhych a sirit osvetu, nie zavrhnut ich pre ich “neznalost”.
Teeda
O niecom takomto som vzdy snival; len tak zaspat kde sa ti paci, ist kam chces a nemat nad sebou ziadneho cloveka co si mysli, ze ma pravo urcovat, co ma robit. Ale je tazke nechat skolu a vsetko okoko, rodinu. Poviete si: Zprav si vylet cez prazdniny, mesiac sa neukaz doma… ale vedomie, ze sa budem musiet vratit by mi nedalo pocit slobody a casto by som si na to spomenul, povzdychol a znizilo by mi to naladu aspon na cely den, lebo tohoto pocitu by som sa tazko zbavil.
Zivot v meste mi nic nedava, stale sa od vas nieco pozaduje, niekto od vas ocakava zazraky a prakticky nemate na vyber nez drzat sa zasad spolocnosti a zakonov. Ale akym pravom su vam pridelene zakony? Prava? Zakazy a povolenia? Kto su ti ludia ze toto robia? Dlho som nad tym premyslal. Clovek ktory CHCE zit v tejto spolocnosti musi dodrziavat ich pravidla. Lenze tieto pravidla vam ani nedovolia spolocnost opustit. Nemozete to urobit, lebo je to “protizakonne”. A tu je ten hacik: Ludia *nepoznaju* iny zakon, iny zakon vo svete neexistuje ako *Zakon prezitia silnejsieho*. ~Nieco si spravil, my ta za to zavrieme!~ Ale to spravia len v pripade, ze su ~silnejsi~. Clovek nemusi respektovat slova inych ani ziadne statne zakony, ak bude silnejsi a vytrhne sa z ich put. Ak dokaze uniknut a zit tak, ako sa mu paci alebo skor, ako je schpony splnit svoje tuzby. Vlastne tu nie je ziadne omezenie. ~Ak si myslis, ze ti tak bude lepsie, chod prec, nedodrzuj pravidla, ale necakaj, ze ich budeme dodrziavat MY.~ A o tom to vsetko je.
Uz meliem asi pridlho, ale nikde inde som nenasiel miesto, kde by som vyjadril svoj nazor.
TVOJ svet je vzdy taky, ako
TVOJ svet je vzdy taky, ako si ho spravis sam. Ja osobne zivot v meste beriem z tej lepsej stranky, uci ma viac si vazit prirodu a dava stale vacsiu tuzbu vratit sa k zivotu predkov.
Par takychto putovani mam uz za sebou a nikdy som nemyslala na to, ze sa raz varitm domov. Pretoze to sa, predsa len, nemusi stat ;)….