Návod

Život v típi - 1.časť

Patrick Whitefield
obrázok bez popisu

Patrick Whitefield je permakultúrny dizajnér, učiteľ a spisovateľ. Okrem iného napísal klasické permakultúrne knihy „Ako založiť lesnú záhradu“ alebo „Permakultúra v kocke“. Vyrastal v malej vidieckej usadlosti v anglickom Somersete, vyštudoval poľnohospodárstvo na Shuttelworth College. Farmárske skúsenosti získaval v Británii, na Strednom Východe a v Afrike. Získal tiež mnoho znalostí a zručností užitočných pre organické záhradníčenie, praktickú ochranu prírody a tiež pre život v típi.

Tráva - potrava pre človeka?

Ben Charles Harris

Výskumníci a bylinkári, rovnako ako niektorí ekologický záhradníci poukazovali dlhé roky na to, že tráva je rovnako užitočná pre človeka, ako pre zvieratá, za predpokladu, že je vhodne upravená tak, aby ju bolo možné stráviť v dostatočnom množstve.

Pestovanie obilia metódou Fukuoka-Bonfils

Ivan Lobík, DPD

Metóda Fukuoka-Bonfils je prírodná metóda pestovania ozimných obilnín, ktorú jej autori, Masanobu Fukuoka a Marc Bonfils, odpozorovali z prírody. Vychádza z poznania funkcie pôdy, životného cyklu obilnín a ich vzájomných súvislostí. Životný cyklus obilnín pozostáva z 2 fáz, časovo ohraničených slnovratmi.

Alergie - prírodná liečba

Ondrej Végh

Stávajú sa jedným z najčastejších ochorení ľudí vo vyspelých krajinách. Však sa aj zaraďuje medzi civilizačné choroby. Niektorou formou alergie dnes trpí vyše štvrtina ľudí. Najznámejšia je asi senná nádcha a na ňu nadväzujúca astma. Menej známe , ale nie menej rozšírené, sú rôzne potravinové alergie a alergie na rôzne chemické látky. Väčšinou ani nevieme, prečo sa nám zhoršuje stav kože, nie je nám dobre od žalúdka, alebo nás bolí hlava. Otázkou však ostáva, čo s tým. Názorov a rôznych liečebných metód s rôznou účinnosťou je mnoho.

Jak snadno šetřit energii

Program energetických úspor

V bytech a rodinných domech (t.j. v domácnostech) se spotřebovává poměrně velké množství energie (přibližně 30 % z celkové spotřeby energie ). Je dobře známo, že převážná část spotřebované energie se získává z fosilních paliv či jaderných elektráren, což je z hlediska životního prostředí značně nepříznivé.