komunita, alternatívna ekonomika, spolupatričnosť

Architektúra miest a strata ideálov - rozhovor s James Kunstlerom

Architektúra miest a strata ideálov

V knihe The Geography of Nowhere, James Kunstler  tvrdí, že spôsob akým sa budujú v Amerike mestá je seba-deštruktívny akt. Životné podmienky Američanov, v súčasnosti považované za normálne, sú v skutočnosti ekonomicky, sociálny, ekologicky aj duchovne zničujúce. Fyzický obraz - krabicové budovy stojace popri autami preplnených diaľnicach, supermarkety, benzínové čerpadlá s predajňami rýchleho občerstvenia, parkoviská, obytné bloky,  spustošená krajina - to nie sú iba symptómy našej kultúry, ale v mnohých prípadoch príčinou našich problémov.

Prázdne miesta

Prázdne miesta

Spontánnosť nemožno potláčať bez toho, aby to prinieslo negatívne dôsledky. Prílišná uniformita nakoniec vždy dovedie človeka k úpadku. V našich mestách by mali mať svoje miesto aj ostrovčeky divočiny, miesta kde môže rásť burina a bujná vegetácia, miesta kde môžeme naplniť potreby, ktoré sú súčasťou nášho ja - v detstve ako aj v dospelosti. Dobrý dizajn mesta musí zahrňovať všetky protiklady - divočinu aj betón, globálne aj lokálne, verejné aj privátne, mestské parky aj prázdne miesta.

Zeleninové záhrady v Buenos Aires

Zeleninové záhrady v Buenos Aires

Buenos Aires je často opisované ako najeurópskejšie mesto latinskej ameriky. Aké príjemné je však zistenie, že kúsok od mestského centra môže jeho návštevník nájsť komunitnú zeleninovú záhradu.

Buenos Aires je najstarším a zároveň najväčším mestom Latinskej Ameriky. Žije v ňom okolo 13 miliónov ľudí, ak počítame aj priľahlé predmestské štvrte. Mesto vybudovali v 19.storočí architekti, ktorých chceli napodobniť architektúru Paríža. Neskôr sa tak, ako vo väčšine miest Európy mesto rozširovalo predovšetkým o betónové a panelákové bloky na jeho okrajoch.